Kwiatowa rabata czterech pór roku

3Rabaty cztery pory roku to ciekawa aranżacja w ogrodzie z ponadczasowym charakterem. Wyjątkowy wygląd tego typu rabaty bierze się z tego, że przez cały rok nie traci ona walorów ozdobnych i każdego miesiąca kwitnie na nowo.

Przykładowe wykonanie koła średnicy 250 cm

Rabatę dzielimy na 12 równych części i oddzielamy ścieżkami. Można do tego użyć drewna, kostki brukowej lub ozdobnego żwiru. Tak samo zaznaczamy okrąg rabaty by nie zlewał się z ogrodem. Kwiaty do posadzenia dobieramy według miesięcy, w, których kwitną. Odmiany roślin są podane przykładowo. Każdy może je dobrać do aranżacji według swojego gustu.
W styczniu kwitną na biało przebiśniegi i ciemierniki odmiany,,Praecox”. Pierwsze towarzyszą nam także w lutym, mieszając się z żółtymi kwiatami krokusów odmiany,,Dorothy” i ranników zimowych. Białe kwiaty pojawiają się także w marcu i należą do śnieżycy wiosennej. Obok można zasadzić słoneczne narcyzy. Kwiecień może upływać pod dyktando morelowych i brzoskwiniowych tulipanów i smagliczek. W maju kwitną na różowo serduszka okazałe i warzywnik główkowy. Ten sam kolor obecny jest również w czerwcu, kiedy zaczynają kwitnąć róże na tle fioletowych kwiatów lawendy. Lipiec zachwycają ostróżki wznoszące się ponad lobeliami. W sierpniu można podziwiać kwiaty ciemnoniebieskiej goryczki w towarzystwie bladoróżowych kwiatów mydlnicy. We wrześniu znów dominują ciepłe kolory. Obok fioletowych astrów kwitną na czerwono wrzosy. Jeszcze cieplejszymi kolorami pyszni się październik, żegnając lato pomarańczowymi kwiatami złocieni. W tym czasie rabatę w ogrodzie zdobią też dynie. Kolory listopada są już bardziej stonowane. Długie pędy śmiałka doskonale komponują się z filigranowymi wachlarzami nerecznicy. W ten wycinek rabaty idealnie wpisują się dekoracyjne kamienie i latarenki. Grudzień także szykuje wiele niespodzianek. Na trójkątnej podporze mogą spocząć pędy bluszczu, imitując drzewko bożonarodzeniowe w ogrodzie. Pod spodem można zasadzić kwitnące na biało ciemierniki.

Tak oto koło pór roku zamyka się, a cały cykl kwitnienia zaczyna się od nowa. Aranżacja ta jest ciekawa alternatywą dla tradycyjnych rabat. Więc jakie kwiaty umieścisz w swoim projekcie?

Możliwość komentowania jest wyłączona.Szukaj

Kalendarz

  czerwiec 2024
  P W Ś C P S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930

Tagi

Zaproś słońce