Projektowanie ogrodu na wzniesieniu

Projektowanie ogrodu na wzniesieniu

2Projektowanie ogrodu pagórkowatego jest o wiele trudniejsze niż wykonanie prac na terenach płaskich. Taki teren można zagospodarować zakładając skalniaki, cieki wodne, wznosząc murki oraz budując schody i tarasy.

Niewielki stopień nachylenia

Grunt działki można zagospodarować na wiele sposobów, kształtując w terenie dodatkowe muldy, skarpy i zakładając zbiorniki z wodą. Projektowanie ogrodu powinno uwzględniać trasę ścieżek. Trzeba je budować od najniższego do najwyższego punktu ogrodu, nie pomijając innych strategicznych części projektu. Różnice wysokości można zniwelować dużymi pojedynczymi odłamkami skalnymi. W miejscach narażonych na osuwanie, już na samym początku warto zasadzić trawę lub byliny i krzewy.

Silnie pochylone zbocza

Najlepiej sprawdzają się tu założenia tarasowe. Żadne inne rozwiązanie nie gwarantuje tak szerokich możliwości zagospodarowania terenu. Na silnie pochyłym zboczu trudno nie tylko postawić ławkę, ale też pielęgnować rośliny. Szczególnej wagi nabiera tu konstrukcja murków oporowych. Ich długość i wysokość da się jednak określić jedynie z uwzględnieniem miejscowych warunków terenowych.

Wybór roślin

O wyborze roślin decydują w równej mierze walory ozdobne jak i użytkowe. Należy pamiętać, że nasadzenia mają być nie tylko atrakcyjne dla oka, ale również praktyczne i wytrzymałe. To przecież właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność umocnienia zboczy i skarp. Zatem najlepsze są takie rośliny, których system korzeniowy jest płytko i gęsto osadzony. Projektowanie ogrodu powinno uwzględniać takie rośliny jak: ligustr, dereń, budleja, nawrot, bodziszek korzeniasty, jasnota oraz pragnia.

Możliwość komentowania jest wyłączona.



Szukaj

Kalendarz

    wrzesień 2024
    P W Ś C P S N
     1
    2345678
    9101112131415
    16171819202122
    23242526272829
    30  

Tagi

Zaproś słońce