Rośliny w mieszkaniu

Rośliny potrafią dodać wiele uroku naszym wnętrzom. Nic tak nie ożywia smutnego i ciemnego pokoju jak kawałek naturalnej zieleni. Im więcej roślin, tym zdrowiej dla osób, które przebywają na co dzień w pomieszczeniu, jednakże i tutaj istnieją pewne pułapki – niektóre rośliny doniczkowe, uznawane jako popularne, mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka! Wiele gatunków może wywoływać szalone komplikacje i zatrucie, wymagające leczenia. Ponadto, wiele roślin doniczkowych uczula mimo że o tym nie wiemy. Dlatego jeśli uparcie szukamy od wielu miesięcy przyczyny naszych dolegliwości alergicznych, powinniśmy poszukać w atlasie roślin właściwości roślin, które trzymamy w domu. Aby zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, należy unikać kontaktu z okiem, jaki wydzielają rośliny. To właśnie sok jest najbardziej trujący. Jeśli czyścimy kwiaty, istnieje ryzyko, że mamy kontakt skórny z okiem rośliny, nawet jeśli bezpośrednio nie czujemy na dłoni niczego mokrego.

Warto po każdym kontakcie z rośliną doniczkową w domu myć dłonie, zwłaszcza jeśli po tych czynnościach bezpośrednio zaczynamy jeść posiłek. Warto ustawiać rośliny doniczkowe we wnętrzach w taki sposób, aby małe dzieci nie mogły ich dotykać. Dzieci mają to do siebie, że wiele rzeczy biorą do ust i jest to niebezpieczne jeśli trzymamy w domu roślinę, której zjadanie może owocować zatruciem pokarmowym organizmu. Jak dobierać rośliny doniczkowe do określonego rodzaju wnętrza? Należy zwrócić uwagę na kolory, na rodzaj oświetlenia, a także na średnią temperaturę jaka panuje w pomieszczeniu. Nie wszystkie kwiaty pasują do gorącego pomieszczenia w bloku, podobnie jak nie wszystkie kwiaty wytrzymają zimnych zimowych dni na przeszklonym tarasie, na którym panuje temperatura zaledwie kilku stopni Celsjusza. Dość ciężko jest tak naprawdę utrzymywać przeszklony taras w Polsce, bo nadaje się on do użytku tylko w czasie lata. W czasie zimy natomiast trzeba wyczyścić go z kwiatów, przez co sprawia nieładne wrażenie opustoszałej szklarni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.Szukaj

Kalendarz

  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Maj    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Zaproś słońce

  Jak zaprosić słońce do domu?
  Wielkimi krokami nadchodzi zima. Ponura aura psuje nastrój i sprawia, że dom staje się mało przytulny i chłodny. Po powrocie z pracy nie bardzo ma się ochotę na zrobienie czegokolwiek, gdyż zaraz dopada nas senność. Jest to wynik braku odpowiedniego oświetlenia wewnątrz domu. Najbardziej korzystne jest światło słoneczne, ale i właściwie rozmieszczone lampy nadadzą wnętrzu przytulnego klimatu i rozjaśnią nasze twarze. Wiele osób ma problem ze zbyt ciemnymi domami zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Badania wykazały, że osoby takie są mniej produktywne i bardziej narażone na depresje. Mogą nawet odczuwać fizycznie dolegliwości bólowe w obrębie głowy spowodowane zbyt mała ilością światła. Nie każdy jednak dysponuje południowym oknem, czy tzw. świetlikami w dachu. Jeśli nie masz możliwości zaproszenia prawdziwego słońca do domu spróbuj zimitować jego światło poprzez odpowiednie ustawienie lamp. Górna główna lampa nie wystarczy niestety do wywołania pożądanego efektu. Warto porozmieszczać kinkiety po całym pomieszczeniu. W oddalonych kątach mogą stać dekoracyjne lampy podłogowe, na biurku lampiony w chińskim stylu. Całości dopełnią rozmieszczone we wnękach delikatne światełka punktowe. Niezłym pomysłem jest również zastosowanie lamp nawilżaczy. Emitują one delikatne ciepłe światło wokół którego snuje się delikatna mgiełka nawilżająca powietrze. W pochmurne dni warto pomedytować i próbować różnych metod aranżacji oświetlenia, tak by uzyskać nie rażące, a przytulne światło. Efekt zostanie wzmocniony przed dobór odpowiednich kolorystycznie akcesoriów. Same lampy nie zdziałają bowiem cudów. Ważna jest tonacja barw w całym pomieszczeniu. Ściany powinny być pomalowane w ciepłych, energetycznych odcieniach. Pastele raczej odpadają, gdyż potęgują ponure wrażenia. Dobrze sprawdzą się nasycone żółcie, czerwienie i pomarańcze. Ne należy jednak przesadzić w drugą stronę, gdyż zbyt krzykliwe wnętrze nie będzie korzystnie wpływać na relaks i odpoczynek. W taki domu słońce zamieszka na zawsze.