Zasady korzystania z sauny domowej

Sauna to specyficzne miejsce publiczne, które wymaga odpowiednich zasad zachowania się. Po pierwsze, należy – podobnie jak na plaży – zachować umiar w oglądaniu i spoglądaniu na ciała osób, które przebywają blisko nas w saunie. Jest to naruszenie czyjejś prywatności i na pewno takie zachowanie nie mieści się w szeroko pojmowanym wachlarzu dobrych obyczajów. Należy spędzać czas w saunie tak jak w komunikacji miejskiej – bez napastliwego zaczepiania osób, które znajdują się z nami w jednym pomieszczeniu. Wizyta w saunie rządzi się swoistymi zasadami savoir – vivre, którego lepiej jest przestrzegać jeśli chcemy aby się nam dobrze żyło. Warto także wiedzieć jak przygotować się do pierwszej wizyty w saunie, jak zadbać o swój organizm aby sauna podziałała na nas zbawiennie, a nie żeby nas wykończyła doszczętnie. Sauna powinna być miejscem, które powinno kojarzyć nam się z regeneracją, odpoczynkiem i wytchnieniem.

Nie powinniśmy czuć się po niej wytargani i bez energii przez najbliższe kilka dni, bo jest to niesamowicie negatywne zjawisko. Aby jednak sauna okazała nam całe swoje dobrodziejstwo, należy odpowiednio o sobie zadbać przed wizytą. Po pierwsze sauna wymaga, aby przyjść do niej najedzonym, mieć ze sobą butelkę wody niegazowanej, a także należy odpowiednio się ubrać. Nie należy także specjalnie objadać się przed wizytą w saunie – nasz organizm nie powinien być przeciążony żadnym tłustym posiłkiem, bo inaczej będzie musiał on radzić sobie z przeciążeniem, jakie stanowi dla niego konieczność trawienia pokarmu. Objadając się przed wizytą w saunie dajemy naszemu organizmowi odpowiednie zajęcie w postaci strawienia, stajemy się senni. Jeśli w dodatku obciążymy się wtedy sauną, zmęczenie jest murowane po wyjściu z niej. Przebywanie w saunie mokrej wymaga rozebrania się do naga. Takie szczególne warunki powodują, że ludzie mogą odczuwać dyskomfort, dlatego starajmy się zachowywać w saunie odpowiednio, nie narażając nikogo na nieprzyjemności. Nachalne wgapianie się i sprawianie, że ktokolwiek mógłby czuć się nieprzyjemnie przez nachalność innej osoby może spowodować jak najbardziej interwencję obsługi i ochrony. Z powodu tego, że ma się do czynienia z nagością kobiet i mężczyzn w jednym pomieszczeniu, raczej unika się wchodzenia do sauny w konfiguracji: pięciu rosłych mężczyzn i jedna goła kobieta, bo to najczęściej może skończyć się źle.

Możliwość komentowania jest wyłączona.Szukaj

Kalendarz

  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Maj    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Zaproś słońce

  Jak zaprosić słońce do domu?
  Wielkimi krokami nadchodzi zima. Ponura aura psuje nastrój i sprawia, że dom staje się mało przytulny i chłodny. Po powrocie z pracy nie bardzo ma się ochotę na zrobienie czegokolwiek, gdyż zaraz dopada nas senność. Jest to wynik braku odpowiedniego oświetlenia wewnątrz domu. Najbardziej korzystne jest światło słoneczne, ale i właściwie rozmieszczone lampy nadadzą wnętrzu przytulnego klimatu i rozjaśnią nasze twarze. Wiele osób ma problem ze zbyt ciemnymi domami zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Badania wykazały, że osoby takie są mniej produktywne i bardziej narażone na depresje. Mogą nawet odczuwać fizycznie dolegliwości bólowe w obrębie głowy spowodowane zbyt mała ilością światła. Nie każdy jednak dysponuje południowym oknem, czy tzw. świetlikami w dachu. Jeśli nie masz możliwości zaproszenia prawdziwego słońca do domu spróbuj zimitować jego światło poprzez odpowiednie ustawienie lamp. Górna główna lampa nie wystarczy niestety do wywołania pożądanego efektu. Warto porozmieszczać kinkiety po całym pomieszczeniu. W oddalonych kątach mogą stać dekoracyjne lampy podłogowe, na biurku lampiony w chińskim stylu. Całości dopełnią rozmieszczone we wnękach delikatne światełka punktowe. Niezłym pomysłem jest również zastosowanie lamp nawilżaczy. Emitują one delikatne ciepłe światło wokół którego snuje się delikatna mgiełka nawilżająca powietrze. W pochmurne dni warto pomedytować i próbować różnych metod aranżacji oświetlenia, tak by uzyskać nie rażące, a przytulne światło. Efekt zostanie wzmocniony przed dobór odpowiednich kolorystycznie akcesoriów. Same lampy nie zdziałają bowiem cudów. Ważna jest tonacja barw w całym pomieszczeniu. Ściany powinny być pomalowane w ciepłych, energetycznych odcieniach. Pastele raczej odpadają, gdyż potęgują ponure wrażenia. Dobrze sprawdzą się nasycone żółcie, czerwienie i pomarańcze. Ne należy jednak przesadzić w drugą stronę, gdyż zbyt krzykliwe wnętrze nie będzie korzystnie wpływać na relaks i odpoczynek. W taki domu słońce zamieszka na zawsze.