Zasady urządzania łazienki

Urządzając łazienkę, pamiętajmy o tym, aby była ona nie tylko ładna, ale także funkcjonalna. Należy dobrać odpowiedniego rodzaju meble oraz dobrze rozplanować ich rozmieszczenie. Wiele osób wpada w pułapkę myślenia polegającego na tym, że dobrze jest usadowić w łazience meble o jak najmniejszych gabarytach, jednakże nie jest to dobre myślenie. Niewielkie meble potrafią najczęściej tylko utrudnić życie. Jeśli wstawiamy do łazienki umywalkę, która ma miniaturową wielkość, zaoszczędzimy na tym niewiele miejsca, które tak czy inaczej zostanie bezużyteczne, bo zostanie przeznaczone na wolna pusta przestrzeń na środku miniaturowej łazienki. Miniaturowa umywalka natomiast potrafi utrudnić życie do tego stopnia, że będziemy codziennie podczas porannej toalety przeklinali dzień, w którym zdecydowaliśmy się na oszczędność miejsca kosztem łazienki. Błędem jest umiejscawianie maleńkich szafeczek w całej łazience – nic one nie mieszczą, a jednak zajmują miejsce. Znacznie lepiej jest mieć większą szafkę w jednym miejscu w łazience i mieć pewność, że będzie ona faktycznie mieściła w sobie przechowywane sprzęty.

Małe łazienki umeblowane maleńkimi meblami to miejsca, które niekoniecznie wydadzą się nam większe przez to, że zachowaliśmy więcej wolnej przestrzeni na środku takiej małej łazienki. Najczęściej niestety będzie tak, że maleńkie meble będą nas tylko irytowały, a miejsca wcale tak wiele nie zaoszczędzimy. W małych łazienkach, które są źle urządzone, zazwyczaj jest mnóstwo zakamarków, do których trudno dotrzeć i które trudno wyczyścić. Dobrze urządzona łazienka to taka łazienka, w której istnieje kilka stref: strefa wanny oraz półek znajdujących się wokół wanny, powinna być to strefa z łatwo dostępnymi wieszakami na ubrania, które z siebie zdejmujemy wchodząc do wanny oraz powinna być to strefa z dostępnością ręczników na wyciągniecie ręki. Strefa umywalki natomiast to sfera, w której powinny znajdować się półki z kosmetykami i przyborami higienicznymi oraz lustro i oczywiście umywalka.

Możliwość komentowania jest wyłączona.Szukaj

Kalendarz

  Wrzesień 2019
  P W Ś C P S N
  « Maj    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

Zaproś słońce

  Jak zaprosić słońce do domu?
  Wielkimi krokami nadchodzi zima. Ponura aura psuje nastrój i sprawia, że dom staje się mało przytulny i chłodny. Po powrocie z pracy nie bardzo ma się ochotę na zrobienie czegokolwiek, gdyż zaraz dopada nas senność. Jest to wynik braku odpowiedniego oświetlenia wewnątrz domu. Najbardziej korzystne jest światło słoneczne, ale i właściwie rozmieszczone lampy nadadzą wnętrzu przytulnego klimatu i rozjaśnią nasze twarze. Wiele osób ma problem ze zbyt ciemnymi domami zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Badania wykazały, że osoby takie są mniej produktywne i bardziej narażone na depresje. Mogą nawet odczuwać fizycznie dolegliwości bólowe w obrębie głowy spowodowane zbyt mała ilością światła. Nie każdy jednak dysponuje południowym oknem, czy tzw. świetlikami w dachu. Jeśli nie masz możliwości zaproszenia prawdziwego słońca do domu spróbuj zimitować jego światło poprzez odpowiednie ustawienie lamp. Górna główna lampa nie wystarczy niestety do wywołania pożądanego efektu. Warto porozmieszczać kinkiety po całym pomieszczeniu. W oddalonych kątach mogą stać dekoracyjne lampy podłogowe, na biurku lampiony w chińskim stylu. Całości dopełnią rozmieszczone we wnękach delikatne światełka punktowe. Niezłym pomysłem jest również zastosowanie lamp nawilżaczy. Emitują one delikatne ciepłe światło wokół którego snuje się delikatna mgiełka nawilżająca powietrze. W pochmurne dni warto pomedytować i próbować różnych metod aranżacji oświetlenia, tak by uzyskać nie rażące, a przytulne światło. Efekt zostanie wzmocniony przed dobór odpowiednich kolorystycznie akcesoriów. Same lampy nie zdziałają bowiem cudów. Ważna jest tonacja barw w całym pomieszczeniu. Ściany powinny być pomalowane w ciepłych, energetycznych odcieniach. Pastele raczej odpadają, gdyż potęgują ponure wrażenia. Dobrze sprawdzą się nasycone żółcie, czerwienie i pomarańcze. Ne należy jednak przesadzić w drugą stronę, gdyż zbyt krzykliwe wnętrze nie będzie korzystnie wpływać na relaks i odpoczynek. W taki domu słońce zamieszka na zawsze.