Budujemy ścieżki w ogrodzie
Fachowo ułożona ścieżka musi składać się z kilku warstw, tylko wówczas jest trwała i estetyczna. Dowiedz się, jak przygotować podbudowę i jak układać nawierzchnię.
Ogrodowe ścieżki to, obok ogrodzenia, najważniejszy element małej architektury ogrodowej. To one, dosłownie i w przenośni, scalają dom z ogrodem i to dzięki nim możemy wygodnie i bezpiecznie poruszać się po posesji. Nieskomplikowane ogrodowe ścieżki czy podjazdy można położyć samemu.
Ścieżki utwardzone kostką lub płytkami
Zakładamy je na podbudowie z tłucznia oraz piasku. Każdą warstwę ubijamy z osobna zagęszczarką lub ubijarką, pamiętając o zachowaniu 2% spadku na odpływ wody. Ważne jest boczne obramowanie, dzięki któremu ani w trakcie układania, ani późniejszej eksploatacji bruk nie będzie się rozchodził. Obramowanie najlepiej wykonać bezpośrednio na gruncie właściwym. Najistotniejsze jest to, aby krawężniki były umocowane w cementowej zaprawie. Obramowania nie powinny wystawać ponad powierzchnię ścieżki. Mając przygotowaną warstwę nośną i obramowanie, można przystąpić do naniesienia podsypki i układania kostki.
Przystępujemy do brukowania
Technika układania kostki kamiennej, klinkierowej i betonowej jest praktycznie taka sama. Rożny może być kierunek układania, zależny od wybranego wzoru. Gdy jest on prosty, kostkę układamy rzędami od czoła. Staramy się zachować równe odstępy między kamieniami. Szczeliny wypełniamy piaskiem podczas brukowania. Fugi uszczelniamy mokrym piaskiem dopiero po ułożeniu całej nawierzchni. Na koniec bruk ubijamy zagęszczarką.
Warto pamiętać, że wybór nawierzchni nie może być przypadkowy. Celem naszych prac powinno być uzyskanie jak największej spójności kolorystycznej i stylistycznej. W jednym ogrodzie lepiej wygląda klinkier, w drugim kamień naturalny, a w jeszcze innym żwir.
A ty jak zaprojektujesz swoje ogrodowe ścieżki?
Najnowsze komentarze