Podłogi drewniane

Drewniane podłogi to ten rodzaj podłóg, który jest najczęściej spotykany w naszych polskich warunkach. Podłogi drewniane są idealne dla naszego klimatu – są ciepłe, trwałe, niezniszczalne. Ponadto są oczywiście piękne. Prawdziwy parkiet drewniany to marzenie większość Polaków – taki rodzaj podłogi jest uznawany w naszym kraju nie tylko za piękny, ale także za prestiżowy. Parkiety jednakże nie zawsze pasują do powierzchni małych, dlatego tak rzadko można spotkać parkiety drewniane w mieszkaniach znajdujących się w blokach. Jeśli upieramy się na posiadanie parkietu w bloku, możemy ułożyć deszczułki w jodełkę, wtedy uzyskamy efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Parkiety to powierzchnie, które układa się na legarach. Są to deseczki o grubości do dwóch centymetrów. Układanie podłogi z deszczułek jest dość czasochłonne. Polacy najchętniej układają parkiety z większych formatów. Parkiety obecnie układa się na legarach, są to powierzchnie złożone z desek, pomiędzy którymi znajduje się otwory.

Wszystko to usprawnia wentylację podłogi i zapobiega powstawaniu odkształceń, do których dochodzi jeśli nasz parkiet zacznie nabierać wilgoci. Zalet parkietów jest mnóstwo – takie drewno pięknie się starzeje, dlatego parkiety budowane są na lata. Istnieją takie wille, w których znajdują się parkiety jeszcze z czasów sprzed pierwszej wojny światowej – tak bardzo wytrzymałe potrafi być drewno ułożone na podłodze, oczywiście musi ono być do tego odpowiednio zaimpregnowane. Drewno nie uczuli nas tak jak wykładziny czy laminaty, a nawet tak jak niektóre panele plastikowe. Jeśli podłoga drewniana będzie się ścierać, będzie można ją odnowić przez cyklinowanie. Cyklinowanie może odbywać się na jednej podłodze nawet dziesięć razy. Istnieje rozróżnienie na poszczególne gatunki drewna, które można ułożyć na podłodze – najbardziej trwałe są te podłogi, które zostały zbudowane z dębu, jesionu. Sosna, jodła oraz świerk to takie gatunki drewna, które nie są przystosowane do tworzenia z nich podłogi.

Możliwość komentowania jest wyłączona.Szukaj

Kalendarz

  Wrzesień 2019
  P W Ś C P S N
  « Maj    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

Zaproś słońce

  Jak zaprosić słońce do domu?
  Wielkimi krokami nadchodzi zima. Ponura aura psuje nastrój i sprawia, że dom staje się mało przytulny i chłodny. Po powrocie z pracy nie bardzo ma się ochotę na zrobienie czegokolwiek, gdyż zaraz dopada nas senność. Jest to wynik braku odpowiedniego oświetlenia wewnątrz domu. Najbardziej korzystne jest światło słoneczne, ale i właściwie rozmieszczone lampy nadadzą wnętrzu przytulnego klimatu i rozjaśnią nasze twarze. Wiele osób ma problem ze zbyt ciemnymi domami zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Badania wykazały, że osoby takie są mniej produktywne i bardziej narażone na depresje. Mogą nawet odczuwać fizycznie dolegliwości bólowe w obrębie głowy spowodowane zbyt mała ilością światła. Nie każdy jednak dysponuje południowym oknem, czy tzw. świetlikami w dachu. Jeśli nie masz możliwości zaproszenia prawdziwego słońca do domu spróbuj zimitować jego światło poprzez odpowiednie ustawienie lamp. Górna główna lampa nie wystarczy niestety do wywołania pożądanego efektu. Warto porozmieszczać kinkiety po całym pomieszczeniu. W oddalonych kątach mogą stać dekoracyjne lampy podłogowe, na biurku lampiony w chińskim stylu. Całości dopełnią rozmieszczone we wnękach delikatne światełka punktowe. Niezłym pomysłem jest również zastosowanie lamp nawilżaczy. Emitują one delikatne ciepłe światło wokół którego snuje się delikatna mgiełka nawilżająca powietrze. W pochmurne dni warto pomedytować i próbować różnych metod aranżacji oświetlenia, tak by uzyskać nie rażące, a przytulne światło. Efekt zostanie wzmocniony przed dobór odpowiednich kolorystycznie akcesoriów. Same lampy nie zdziałają bowiem cudów. Ważna jest tonacja barw w całym pomieszczeniu. Ściany powinny być pomalowane w ciepłych, energetycznych odcieniach. Pastele raczej odpadają, gdyż potęgują ponure wrażenia. Dobrze sprawdzą się nasycone żółcie, czerwienie i pomarańcze. Ne należy jednak przesadzić w drugą stronę, gdyż zbyt krzykliwe wnętrze nie będzie korzystnie wpływać na relaks i odpoczynek. W taki domu słońce zamieszka na zawsze.