Budownictwo – polski meczet

Nasz kraj poszczycić się może dużą liczbą ciekawych i wartych obejrzenia budynków sakralnych. Zazwyczaj są to przede wszystkim świątynie chrześcijańskie, jeśli jednak poszukać głębiej, można znaleźć w Polsce perełki, które świadczą o budownictwie innych religii w Polsce. Przykładem budownictwa muzułmańskiego jest najstarsza Tegu typu świątynia znajdująca się w Kruszynianach w województwie podlaskim.

Meczet w Kruszynianach jest drewnianą budowlą, której historia sięga XVIII wieku. Zbudowany na planie prostokąta o wymiarach 13×10, posiada dwie wieże i pomalowany jest na kolor zielony, czyli kolor nawiązujący do Islamu. Na środku dachu stoi trzecia, mniejsza wieżyczka. Każda z nich, zakończona jest hełmem z półksiężycem na szczycie. Wnętrze świątyni podzielone jest na dwie części, gdyż jak wiadomo, w meczecie kobiety i mężczyźni muszą modlić się osobno. Nabożeństwo właściwe ma miejsce w części przeznaczonej dla mężczyzn. Tam również znajduje się mihrab, czyli wnęka, która wskazuje kierunek świętego miasta Islamu – Mekki. Na prawo od niej, znajduje się mimbar, czyli zadaszone podwyższenie, czyli miejsce, gdzie imam wygłasza nauki i odprawia nabożeństwa. Podłoga świątyni wyściełana jest dywanami. Obowiązkowe więc jest zdejmowanie obuwia przed wejściem. Na ścianach można zobaczyć muhiry, czyli zdobione wersety ze świętej księgi religii islamskiej, czyli Koranu. Nabożeństwa celebrowane są w języku arabskim.

Meczet w Kruszynianach jest pozostałością po Tatarach ,którzy mieszkali na tym terytorium w XVIII wieku.  W Rzeczypospolitej Obojga Narodów, za czasów rządów króla Jana III Sobieskiego, społeczność ta stała po stronie Polaków, więc władca ofiarował im miejscowość Kruszyniany. Tam też postawiono im świątynię. Obecnie świątynia odwiedzana jest przede wszystkim przez muzułmanów, którzy zostali repatriowani na tereny Podlasia po II wojnie światowej.

Budowla, ze względu na swoje znaczenie, uważana jest za jeden z ważniejszych zabytków architektury w Polsce i wpisana jest na listę zabytków.

Dodaj komentarz



Szukaj

Kalendarz

    kwiecień 2024
    P W Ś C P S N
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930  

Tagi

Zaproś słońce